fbpx

Jak postavit rodinný dům svépomocí?

27. 5. 2019

Je jednoduché postavit dům? Spoustu přátel se mě a manžela ptá na to, jak postavit rodinný dům svépomocí a na postup při stavbě domu, výběru dodavatele, výběru pozemku a vlastně výběru všeho, protože těch otázek okolo je strašně moc. A hlavně, jak se to dá zvládnout. Když se na to podívám zpětně (4 roky), jsem […]

Je jednoduché postavit dům?

Spoustu přátel se mě a manžela ptá na to, jak postavit rodinný dům svépomocí a na postup při stavbě domu, výběru dodavatele, výběru pozemku a vlastně výběru všeho, protože těch otázek okolo je strašně moc. A hlavně, jak se to dá zvládnout.

Když se na to podívám zpětně (4 roky), jsem ráda, že dnes už bydlíme 🙂 
Rozhodli jsme se postavit dům – z velké části svépomocí a s výběrem jednotlivých odborných dodavatelů. Tahle varianta je nejvíce náročná na čas a energii.

Protože jsme s manželem dobrý tým, měli jsme činnosti rozdělené. Já zajišťuji support z domu – zjišťuji stavební postupy, vybírám materiály, počítám kubíky betonu, objednávám mixy .. a manžel má na starosti stavbu na místě.

Tohle vidím jako zásadní klíč k našemu úspěchu stavby domu svépomocí – ROZDĚLENÍ ČINNOSTÍ. Nutno podotknout, že já jsem byla v té době na mateřské a manžel vše dělal ve volných dnech při své práci – Policie ČR má alespoň nějakou výhodu 🙂 Takže zpětně opravdu náročné období.

Člověk se musí mimo jiné obrnět trpělivostí a smířit se s tím, že na stavbě domu svépomocí někdy nejde vše podle plánů a je potřeba hledat jiná řešení. Na druhou stranu je to práce nesmírně kreativní a člověk pak naprosto ví, v čem bydlí, co se v domě a pod domem nachází.

Hrubá stavba domu
Krov a zdivo

Stavba našeho rodinného domu svépomocí pro mne byla obrovskou školou. Předtím jsem měla o stavbách nějaké základní povědomí, ale když zabřednete do stavebních plánů a počítáte třeba kubíky betonu do základových pasů, to je pak “kumšt”. 

Co nám to přineslo?

Na našem domě jsme si vyzkoušeli snad všechno a strašně nás to obohatilo. Jaké jsou benefity?

  • zažijete “hardcore” na stavbě 🙂
  • víte, jak se dům stavěl
  • znáte slabá místa
  • něco vás to naučí
  • bude to levnější
  • je to challenge 🙂

Tahle varianta je fajn pro lidi, kteří mají čas na stavbu, chuť řešit problémy 🙂 a chtějí mít vše pod kontrolou. 

Stavba na klíč nebo koupě hotového domu Vás na druhou stranu zbaví všech starostí se stavbou, ale je to finančně náročnější. 

Vše má své pro a proti a každý by si měl vybrat cestu, která mu bude vyhovovat. To, co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého.
Ať se Vám daří a pokud zvažujete změnu bydlení nebo stavbu, ozvěte se mi, budu ráda 🙂

Stavba domu svépomocí, realitní makléř, QARA, realitní makléř Beroun, prodej bytu, dražba, realitní kancelář Beroun